2015/738
Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Marmeladekrukke af stentøj dekoreret med grøn glasur, på indersiden med blå elementer. Sign. monogram. Kgl. P. Låg af sterlingsølv med stiliseret lågknop af brun bakelit. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus anno 1932. Låg vægt 60 g. H. inkl. låg 11.
Låg med et lille trykmærke/en bule på kant.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud