2439/1740
Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)
“FN-Stolen”. Armstol med stel af kirsebærtræ. Sæde samt ryg betrukket med originalt sort skind. Model B 37. Formgivet 1949. Udført og mærket hos snedkermestrene Christensen & Larsen
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Literature: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, ill. and mentioned p. 33.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Eftersyn
I
Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
9 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
101714 (Autobud) | ||
1003347 | ||
101714 | ||
46909 (Autobud) | ||
101714 | ||
46909 (Autobud) | ||
815442 | ||
46909 | ||
101714 |