2439/​1740

Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)

“FN-Stolen”. Armstol med stel af kirsebærtræ. Sæde samt ryg betrukket med originalt sort skind. Model B 37. Formgivet 1949. Udført og mærket hos snedkermestrene Christensen & Larsen

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Literature: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, ill. and mentioned p. 33.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
I Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

9 bud

Tidspunkt Byder Bud
101714 (Autobud) 6.500 DKK
1003347 6.000 DKK
101714 4.200 DKK
46909 (Autobud) 4.000 DKK
101714 3.800 DKK
46909 (Autobud) 3.600 DKK
815442 3.400 DKK
46909 3.200 DKK
101714 3.000 DKK