895/​9

Nicolas Poussin, efter, 17. - 18. årh.

Cephalus og Aurora. Usigneret. Betegnet f. Poussin. Olie på lærred. 114,5×155.

Poussins original fra ca. 1624/25 befinder sig i Worsley Collection, Hovingham Hall, York.

Retoucheringer. Mindre krakeleringer og minimale afskalninger. Flere reparationer/lapper på bagsiden. Behov for let overfladerensning.

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag