Nicolas Poussin, efter, 17. - 18. årh.
Cephalus og Aurora. Usigneret. Betegnet f. Poussin. Olie på lærred. 114,5×155.
Poussins original fra ca. 1624/25 befinder sig i Worsley Collection, Hovingham Hall, York.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer og minimale afskalninger. Flere reparationer/lapper på bagsiden. Behov for let overfladerensning.
Malerier, 9. juni 2020