2203/144
“Musselmalet Riflet”. To par kopper, vase og thedåse af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 5–15. (4)
Bestående af: Chokoladekop nr. 93 med underkop nr. 94. Kop med underkop nr. 465. Vase nr. 1016. Thedåse nr. 679 med senere låg af sterlingsølv fra Hingelberg.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Vase med minimal glasurrevne ved halshand.
Medfølger to par kopper nr. 465 med små skår.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
24 bud