2148/876
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj, udvendigt modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med blå og grøn glasur med enkelte lysegrå elementer. Sign. monogram 129. Låg af sølv med lågknop i form af stiliseret blad. Udfført og stemplet hos Hugo Grün anno 1941. Vægt 49. H. 11. Diam. 8,6.
Øverste kant med et ca. 7×5 mm. afslag.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud