2148/​536

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med originalt sort skind. Formgivet 1958. Udført ca. 1960erne hos E. Kold Christensen, stemplet. L. 137.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Skind med defekter. En skrue mangler i midten. Kanvas på et sæde tapet fast.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

13 bud

32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK