2148/536
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med originalt sort skind. Formgivet 1958. Udført ca. 1960erne hos E. Kold Christensen, stemplet. L. 137.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Skind med defekter. En skrue mangler i midten. Kanvas på et sæde tapet fast.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud