2132/796
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et sæt på otte stole af eg, heraf to med armlæn. Sæde betrukket med brunt farvet skind. Model 3241 og 3242. Formgivet 1968. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
35 bud