Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Struensee og Caroline Mathilde på ridetur. Usigneret. Tusch og lavering på papir. Lysmål 33×29.
Proveniens: Generalkonsul Valdemar Glückstadts samling, dennes auktion, Winkel & Magnussen 11, 1923 nr. 104. Bruun Rasmussen auktion 679, 2000 nr. 203.
Let gulnet. Undersøgt i rammen.
148781 | ||
821017 (Autobud) | ||
148781 | ||
821017 |