Jens Houmøller Klemmensen, tilskrevet (f. Fjallerslev 1902, d. Frederiksberg 1977)
To-personers sofa i organisk form, dybthæftet ryg med knapper, ben af mørkbejdset bøg. Antagelig udført hos snedkermester Peder Pedersen. L. 155.
Lignende model med samme ben blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling i 1936.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aaar”. bd. 1, s. 262–263.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pletter på betræk. Ridser og mærker på ben.
Moderne kunst og design, 18. februar 2014
15 bud