905/849
Edvard Munch (f. Løten, Hedmark 1863, d. Ekely 1944)
“Påfuglfamilie”, 1908–09. Sign. Edv. Munch, Paafugle. Trykt hos Dansk Reproduktionsanstalt, København. Litografi. Lysmål 22×40.
Litteratur: Woll 329.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021
Vurdering
Hammerslag