Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Stor rund lågkrukke af stentøj. Dekoreret med rødbrun, blå og blåsort glasur. Sign. Sonne, 162–77. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 18. Diam. 21,5.
Udstillet “Edith Sonne - Keramiske arbejder udført hos Bing & Grøndahl”, Kunstforeningen, 7.-29. december 1985. Udstillingskatalog medfølger, lågkrukken ill. s. 9.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
33 bud