Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Sæt på fire stole af palisander med grønt uldflet i sæder. Model 78. Samt rundt bord med vippeplade. Model 15. Udført hos J. L. Møller. 1960–70erne. H. 73. Diam. 122. Udtrukket 173. (5)
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Falmet.
Moderne kunst og design, 17. juni 2014