2008/930
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Et par tidlige armstole af formbøjet birk, armlæn beviklet med skind. Sæde og ryg betrukket med grønt uld. Udført hos Oy Huonekalu- ja Rakennustyötehdas for Artek, Finland. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Slitage på armlæn. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag