1946/414
Et sæt på seks danske empire stole af birketræ og mahogni indlagt med figurer, sæder betrukket med sort hestehår. 19. årh.s begyndelse. (6)
Proveniens: Sjællandsk herregård.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Sæder falmet.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud