2143/​987

Torbjørn Afdal (f. Voss 1917, d. Oslo 1999)

“Form”. Cirkulært udtræksbord af palisander med to tillægsplader. Udført hos Nesjestranda Møbelfabrikk for Bruksbo. 1960'erne. H. 74. Diam. 120. L. 220. (3)

Litteratur: Norske Møbler, Norform 1969. Bd. 1, side 29.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Kategori
Vur­dering

5.000 DKK

Solgt

Hammerslag

3.800 DKK  

5 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK