2143/987
Torbjørn Afdal (f. Voss 1917, d. Oslo 1999)
“Form”. Cirkulært udtræksbord af palisander med to tillægsplader. Udført hos Nesjestranda Møbelfabrikk for Bruksbo. 1960'erne. H. 74. Diam. 120. L. 220. (3)
Litteratur: Norske Møbler, Norform 1969. Bd. 1, side 29.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
5 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||