1840/9580
Kaj Franck (f. Finland 1911, d. Santorini, Grækenland 1989)
Pokal af polykromt glas. Sign. Nuutajärvi, Finland. Udført hos Nuutajärvi Glasværk, Finland. H. 15.
Almindelig patina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag