2121/819
Dansk Design
“Tulipan”. Lysekrone af messing med seks arme, tulipanformede skærme af opalglas. Udført og mærket hos Fog & Mørup. H. 77. Diam. 48.
Litteratur: “Bygge og Bo”, sept. 1954 s. 5.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte minimale kantafslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag