2022/711
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Teleskop standerlampe med stel af messing og sortlakeret metal, monteret med skærm af plisseret akryl. Model 339. Udført hos Le Klint. H. 135–165.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Fod med enkelt mindre bule. Let gulnet skærm med enkelte minimale folder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag