Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“SW 86”. Lænestol med stel af eg, armlæn af teak. Betrukket i sæde og ryg med grønt uld. Designet 1952. Udført 1950'erne hos Søren Willadsen.
Modellen blev præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum København, den 29. februar- 9. marts 1952.
Litteratur: Tidsskriftet “Bygge og Bo”, nr. 1, 1952, s. 34.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, februar 1953, s. 30.
Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, s. 97.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk med pletter.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
20 bud