2115/​508

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“SW 86”. Lænestol med stel af eg, armlæn af teak. Betrukket i sæde og ryg med grønt uld. Designet 1952. Udført 1950'erne hos Søren Willadsen.

Modellen blev præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum København, den 29. februar- 9. marts 1952.

Litteratur: Tidsskriftet “Bygge og Bo”, nr. 1, 1952, s. 34.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, februar 1953, s. 30.

Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, s. 97.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk med pletter.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20 bud

48.000 DKK
(Autobud) 46.000 DKK
46.000 DKK
(Autobud) 44.000 DKK
42.000 DKK
(Autobud) 40.000 DKK
38.000 DKK
(Autobud) 36.000 DKK
34.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK