888/​256

Svensk bord med plade af Ölandsten, underdel af senere bemalet egetræ, font med skuffe, firsidede balusterformede ben hvor imellem sprosse. 19. årh.s midte og senere. H. 81. L. 133. B. 67.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Senere bemaling. Plade og underdel ikke originalt samhørende.

Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag