2004/1004
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par skabe af palisander. Front med to døre, indvendig med hylder og udtræksbakker. Udført hos C.M. Madsen for FDB. H. 73. B. 122. D. 45. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nøgle samt to beslag mangler.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag