2427/145
Hans Harder (f. København 1792, d. Sorø 1873)
Udsigt over Frederikslund ved Slagelse. 1868. Usigneret. Verso betegnet Hans Harder Sorø 1868. Olie på lærred. 65×86.
Proveniens: Otto Ditlev Rosenørn-Lehn. I familiens eje ind til i dag.
Krakeleringer. Buet/let bulet ved kant. Behov for rensning.
Vurdering
Hammerslag