1519/​1684

Russisk ikon forestillende Gudsmoderen omgivet af helgene dækket af rigt punset og drevet messing oklad. 19. årh.s slutning. 35×29,5 cm.

Under oklad, tempera på træ med krakeleringer og afskalninger. Oklad med ridser, mærker og defekter i øverste højre og venstre hjørne.

Varia, 7. maj 2015

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK