2118/1001
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 240”. Skammel af eg, løs epeda hynde betrukket med grøn uld. Formgivet 1954. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.
Litteratur: “Møbler” nr. 6, 1954, s. 9.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud