12139/​71

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Pernilla 2”. Lænestol samt skammel med stel af formbøjet bøg, udspændt med kanvas med keder af naturskind og hørgjorder. Udført og mærket hos hhv. Karl Mathsson og Dux, Sverige. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter. Stol med manglende nakkehynde.

Kunst, antikviteter & design, 30. september 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK