2031/808
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Sofabord af mahogni. Top ilagt 28 fliser med motiver. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 60. L. 97. B. 58.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Enkelte fuger mangler.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag