Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Odin” og "Variation V”. Bestik af rustfrit stål. Stemplet JHQ, Dansk Designs. (101)
Bestående af:
“Odin”: 8 middagsknive L. 21,6, 23 middagsgafler L. 19,8, 14 middagsskeer L. 19,8. 7 frokostknive L. 16,5, 12 frokostgafler L. 17,2, 12 dessertskeer L. 16,4.
"Variation V”: 13 middagsknive L. 21,6, 12 frokostknive L. 18,2.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Gafler med nogle skæve spidser. Mindre rustpletter og smuds.