1320/​13

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Marine med sejlskibe, stille sommerdag”. Sign. C. F. S. 26. Juni 1848. Olie på malepap. 18×27.

Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 104.

Retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 13. maj 2013

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK