1320/13
C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
“Marine med sejlskibe, stille sommerdag”. Sign. C. F. S. 26. Juni 1848. Olie på malepap. 18×27.
Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 104.
Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 13. maj 2013
Vurdering
Hammerslag