2044/858
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“BM 61”. Sæt på fem stole af mahogni med medestel. Sæde og ryg med spanskrørsflet. Formgivet 1957. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser og mærker. Flet med defekter.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag