Ellen Hofman-Bang (f. København 1879, d. 1971)
“Barneportræt”. En dreng siddende med sin gravhund og en bamse på en sofa. Sign. E. Hofman-Bang 1921. Olie på lærred. 74×114.
Udstillet: Charlottenborg Foraar 1922 nr. 258.
Én mindre reparation/lap på bagsiden. Enkelt lille retouchering og afskalning. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
10 bud