2132/750
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Langlyslampe”. Væglampet med lameller af ravfarvet glas og endestykker af brunlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen fra 1934. H. 27,5.
Litteratur: “Tænd!”, afbildet og omtalt s. 245.
Litteratur: Louis Poulsen katalog B.17, s. 61.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Lameller med mindre afslag. Defekt ledning og stik. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
46 bud