2119/​930

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Superellipse”. Udtræksbord med to underliggende tillægsplader, plade af sortbejdset eg og klemben af forkromet stål. Model B619. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1985. H. 70,5. L. 180/300. B. 120. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK