2349/​268

Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, korpus drevet med bladranker og prydet med to røde flusser, låg med klar flus, på firkantet fod med punslet bladranke og med balsam gemme, indvendig forgyldt. Bund punslet med ejer initialer og 1810. Mester Martin Hinrich Petersen, borgerskab 1784, Haderslev. Vægt 46 g. H. 9 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 4. december 2023

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK