2422/764
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par Windsor armstole af bøg. Model J6. Formgivet 1944. Tidlig model udført hos Fritz Hansen. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. En knækket sprosse.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
Vurdering
Hammerslag