Daniel De St. Leu
George III lygteur i kasse af sortmalet træ, skive af forgyldt messing med gennembrudte ornamenter af forgyldt bronze, forsølvet skive med romer og arabertal, værk med strike-silent og kalender. Skive og værk sign. Daniel De St. Leu, London. Ca. 1775. H. 50. B. 28. D. 18.
Daniel De St. Leu arbejdede i London fra 1753 til 1797. Han udførte nogle af de mest udsøgte og detaljerede ure og lommeure i det attende århundrede. Han udnævnes med titlen 'Sevt. to her Majesty' i 1765 af George III's hustru droning Charlotte.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020