1345/544
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Fire dele stentøj bestående af tre vaser samt en skål. Dekoreret med lysegrå glasurer. Sign. monogram, hhv. 129, 215, 123 og lille vase ej nummereret. H. 7,8. - 13,5. (4)
Alders- og brugspatina. Cylindrisk, riflet vase: Lille afslag på øverste kant. Skål: Få meget minimale afslag på øverste og nederste kant. Lille riflet vase: Med afslag på fodrand.
Moderne kunst og design, 5. november 2013
Vurdering
Hammerslag