2347/966
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
“Trinidad”. Sæt på 12 stole med ben af stål, to med sortlakeret ben. Fem stole af kirsebærtræ og syv stole af bøg. Sæde betrukket med blå uld. Model 3296. Formgivet. Udført hos Fredericia Furniture. (12)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Trykmærker. To stole med sorte ben med andet mønstret blå uld.
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Vurdering
Hammerslag
20 bud