1704/135
Barok standkiste af egetræ, buet låg med beslag af jern, hvorunder rum og læddike. 18. årh. H. 64. B. 107. D. 58.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Senere sokkel. Manglende lås. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 23. januar 2017
Vurdering
Hammerslag