911/​744

Astrid Holm (f. København 1876, d. sst. 1937)

Købt af Øregaard Museum i december 2022.

Kvinde i interiør. Sign. A.H. 1911. Olie på lærred. 88×64.

Litteratur: Hanne Abildgaard: “Astrid Holm & Co”, Øregaard Museum, Helleerupo, 2019, gengivet helsides i farver side 86, omtalt side 85.

Antageligt udstillet: “Astrid Holm. Udstilling af arbejder 1910–1913”, Den Frie Udstilling, København, 1913, kat. nr. 50.

Astrid Holm har i den seneste årrække opnået fornyet interesse og anerkendelse. Og med rette! Det ses tydeligt i dette værk, som vel nok kan anses som et hovedværk fra hendes hånd. Modelstudiet, udført i Paris i 1911, understreger i høj grad Holms kunstneriske kunnen. Det er i perioden fra 1910–1915, hvor hun blandt andet befinder i Frankrig og på St. Thomas (nu en del af U.S Virgin Islands), at Holm skaber nogle af sine vigtigste værker. Det er ligeledes i denne periode, at Holm følger Matisses virke tæt og antageligt studerer og følger hans undervisning for en periode. Hendes rejser har indflydelse på hendes kunstneriske udtryk, og det er tydeligt, at hun bringer inspiration fra både Matisses fauvisme, såvel som andre samtidige kunstnerkollegaer med hjem til lille Danmark. På sin rejse stifter Holm bekendtskab med den franske forfatter og kritiker André Salmon. Han skriver katalogforordet til Holms separatudstilling på Den Frie 1913, hvor han slutter med ordene: ”Men blandt de Malere, der som Delegerede fra alle Nationer deltager i den æstetiske Kongres, der i de sidste tyve Aar holdes her i Paris, er Astrid Holm fra nu af en af dem, man lægger Mærke til.” Som beskuer bliver vi næsten suget ind i Holms modelskildring. Eller også er det snarere, som om modellen med sin langstrakte manierede krop næsten strækker sig ud af billedrummet, så det synes, som om hun bryder med billedets flade. Det er interessant at se modellens nonchalante udtryk og afslappende fremtoning i et hjemligt miljø, hvor vi er fritaget fra ”the male gaze”. Værket tydeliggør hvordan et kvindeligt blik på en kvinde kan skabe et andet, og særligt, rum, der afviger fra mange af tidens øvrige modelstudier.

Sælger oplyser: No major defects apparent

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. december 2022

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK