1847/​559

“Arvesølv 8”. Bestik af sterlingsølv og sølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 3257 g. (104)

Bestående af: 12 middagsknive L. 22,2. 12 middagsgafler L. 18. 12 middagsskeer L. 19,5. 1 middagskniv L. 19,5. 12 frokostknive L. 17,2. 12 frokostgafler L. 16,3. 17 dessertskeer L. 17,3 12 kaffeskeer, 13 kagegafler, 1 flødeske, 1 ostehøvl.

Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 20. november 2018

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag