813/​151

Georg Mathias Fuchs, tilskrevet (f. Wien 1719, d. København 1797)

Et par portrætter af professor Jacob Baden (1735–1804) og dennes hustru Sophie Louise Charlotte Baden, f. Klenow (1740–1824). Jacobe Beckers bedsteforældre. Begge usignerede. Begge olie på lærred. Hver 76×60. (2).

Forfatterinden Sophie Louise Charlotte Baden skrev i 1784 brevromanen “Den fortsatte Grandison”, en inspireret fortsættelse af S. Richardsons brevroman “The History of Sir Charles Grandison”.

Samling af portrætter af hofapoteketer-familien Becker i København.

Hofapoteker Johan Gottfried Becker (1639–1711) blev født i Husum i Slesvig, hvor han voksede op hos forældrene, rektor Gottfried Becker og Elisabeth, f. Ehrenreich. Hjemmet stimulerede utvivlsomt den unge Becker, og det berettes således, at han blev en særdeles lærd herre. J. G. Becker studerede også medicin i mange år rundt om i Europa. I 1668 hentede Frederik 3. ham til København og udnævnte ham til hofapoteker. Allerede året efter oprettede J. G. Becker “Elefantapotheket” i Købmagergade, København. Hermed grundlagde han hofapoteker-dynastiet Becker, og “Elefantapotheket” blev drevet af hans efterkommere i fem generationer op til slutningen af det 19. århundrede.

Proveniens: Familien Burman Becker indtil for nylig.

Malerier, varia og tæpper, 28. september 2010

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Dette emne er udgået