Ernest Mancoba (f. Johannesburg, Sydafrika 1904, d. Paris, Frankrig 2002)
Uden titel. Sign. E. Mancoba. Tusch på papir. Bladstørrelse 49×31.
Udstillet: Kunstforeningen, København. Mærkat på bagsiden (nr. 28). Proveniens: Tidligere i kunstneren Jan Groths samling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 9. december 2020