2426/2280
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 52,5 mm. Uret vejer ca. 105 g. 1900–10'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Krakeleringer på skiven.
Samlerværdige lommeure, 26. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud