2437/282
En samling fajance, dekoreret i polykrome farver med blomster, bestående af øreskål samt diverse fade og tallerkener. Kellinghusen og Frankrig. 18.-19. årh. Diam. 18–31. (9)
Større og mindre kanthak. Krakeleringer. To Kellinghusen fade restaureret på fanen, et med gennemgående revne og skæv form. Dyb tallerken med hårrevne. Flere dele indridset med CPR-nummer. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Vurdering