2232/​9051

Et sejlskib under sejl. Usigneret. Verso skitse med afstandsoptegnelser. Samt beskåret kun delvist læselig betegnelse C. W. Eckersberg 18[?]. Bly på papir. Bladstørrelse 266×325 mm.

Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herfter nedarvet i familien indtil solgt Bruun Rasmussen auktion 879, 2018 nr. 533.

Monteret på papir. Let gulnet. Undersøgt i rammen.

Kunst på papir, 8. august 2022

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK