815/​94

Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)

Købt af Faaborg Museum i november 2010

“Dame ved Klaver”. Interiør med kunstnerens hustru Anna (1870–1914), der spiller klaver. Sign. monogram 1894. Olie på lærred. 66×73.

På bagsiden en udstillingsetiket fra en udstilling i Stockholm i 1938.

Anna var født Hansen. Hendes far var maleren Syrak Hansen og broderen maleren Peter Hansen. Alle tre var de en del af malergruppen “Fynboerne”.

Fritz og Anna blev forlovet i 1891, de var fattige og først i 1894 blev der råd til bryllup. Maleriet er således udført i ægteskabets første år. Anna sidder ved klaveret i lang lys sommerkjole i stuen med de syrenfarvede vægge med guldlister. En stor buket margueritter er placeret på klaveret.

Danske og udenlandske malerier, 29. november 2010

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK