N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)
“Antik figur med en skaal”. Usigneret. Betegnet “En antik Opvarter. Original i Katakomberne”. Gallusblæk på papir monteret på papir. Bladstørrelse 24,5×14,5.
Udstillet: Kunstforeningen marts 1916 nr. 81.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1741, 2017 nr. 121.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
901070 |