2431/​8094

N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)

“Antik figur med en skaal”. Usigneret. Betegnet “En antik Opvarter. Original i Katakomberne”. Gallusblæk på papir monteret på papir. Bladstørrelse 24,5×14,5.

Udstillet: Kunstforeningen marts 1916 nr. 81.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1741, 2017 nr. 121.

Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

11 bud

901070 2.900 DKK
886875 (Autobud) 2.800 DKK
901070 2.700 DKK
886875 2.600 DKK
901070 (Autobud) 2.500 DKK
886875 2.500 DKK
901070 (Autobud) 2.400 DKK
886875 2.300 DKK
901070 (Autobud) 1.600 DKK
804767 1.550 DKK
901070 1.500 DKK