2039/631
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Siddende model. Sign. Jais, Paris - 13. Tusch på papir. Bladstørrelse 25×12. Undrammet monteret på passepartout.
Papiret er gulnet. Mindre syrepletter. Nogle håndterungsmærker/folder.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag